  • HGTG40N60B3
HGTG40N60B3
advertisement
Manufacturer No:
HGTG40N60B3
Manufacturer:
Rochester Electronics
HK JDW NO:
699-HGTG40N60B3
Package:
TO-247-3
Datasheet:
HGTG40N60B3
Description:
70A, 600V, UFS N-CHANNEL IGBT
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
HGTG40N60B3
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    TO-247-3
  • Supplier Device Package
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C TJ
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Input Type
    Standard
  • Power - Max
    290W
  • Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
    600V
  • Current - Collector (Ic) (Max)
    70A
  • Test Condition
    480V, 40A, 3Ohm, 15V
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
    2V @ 15V, 40A
  • Gate Charge
    250nC
  • Current - Collector Pulsed (Icm)
    330A
  • Td (on/off) @ 25°C