  • HGT1S10N120BNST
HGT1S10N120BNST
advertisement
Manufacturer No:
HGT1S10N120BNST
Manufacturer:
ON Semiconductor
HK JDW NO:
598-HGT1S10N120BNST
Package:
TO-263-3, D2Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Datasheet:
HGT1S10N120BNST
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
HGT1S10N120BNST
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    4 Weeks
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 1 day ago)
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
  • Number of Pins
    3
  • Weight
    1.31247g
  • Transistor Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C TJ
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2017
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Additional Feature
    LOW CONDUCTION LOSS
  • HTS Code
  • Subcategory
    Insulated Gate BIP Transistors
  • Voltage - Rated DC
    1.2kV
  • Max Power Dissipation
    298W
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Current Rating
    35A
  • Base Part Number
    HGT1S10N120
  • JESD-30 Code
    R-PSSO-G2
  • Number of Elements
    1
  • Rise Time-Max
    15ns
  • Element Configuration
    Single
  • Power Dissipation
    298W
  • Case Connection
    COLLECTOR
  • Input Type
    Standard
  • Transistor Application
    MOTOR CONTROL
  • Polarity/Channel Type
    N-CHANNEL
  • Collector Emitter Voltage (VCEO)
    1.2kV
  • Max Collector Current
    35A
  • Collector Emitter Breakdown Voltage
    1.2kV
  • Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
    1200V
  • Collector Emitter Saturation Voltage
    2.7V
  • Max Breakdown Voltage
    1.2kV
  • Turn On Time
    32 ns
  • Test Condition
    960V, 10A, 10 Ω, 15V
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
    2.7V @ 15V, 10A
  • Continuous Collector Current
    55A
  • Turn Off Time-Nom (toff)
    330 ns
  • IGBT Type
    NPT
  • Gate Charge
    100nC
  • Current - Collector Pulsed (Icm)
    80A
  • Td (on/off) @ 25°C
    23ns/165ns
  • Switching Energy
    320μJ (on), 800μJ (off)
  • Gate-Emitter Voltage-Max
    20V
  • Fall Time-Max (tf)
    200ns
  • Height
    4.83mm
  • Length
    10.67mm
  • Width
    9.65mm