  • HG3-AC220V
HG3-AC220V
advertisement
Manufacturer No:
HG3-AC220V
Manufacturer:
Panasonic Electric Works
HK JDW NO:
590-HG3-AC220V
Package:
Datasheet:
HG3-AC220V
Description:
Electromechanical Relay 3PDT 20A 220VAC Socket
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
HG3-AC220V
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Contact Material
    Silver Alloy
  • Mount
    Socket, Socketable
  • Mounting Type
    Socketable
  • Number of Pins
    11
  • Operating Temperature
    -50°C~40°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2003
  • Series
    HG
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Termination
    Plug
  • Additional Feature
    OPERATE VOLTAGE(AC): 176 V, RELEASE VOLTAGE(AC): 66 V
  • Packing Method
    BOX; TUBE
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Reference Standard
    CSA; UL
  • Termination Style
    Plug In, Quick Connect - 0.250 (6.3mm)
  • Body Length or Diameter
    50mm
  • Body Breadth
    36 mm
  • Physical Dimension
    50mm x 36mm x 56mm
  • Max Voltage Rating (AC)
    250V
  • Max Current Rating
    20A
  • Electrical Life
    200000 Cycle(s)
  • Throw Configuration
    3PDT
  • Contact Form
    3PDT (3 Form C)
  • Relay Type
    General Purpose
  • Contact (AC) Max Rating R Load
    20A@250VAC
  • Operate Time
    25ms
  • Coil Voltage
    220VAC
  • Coil Type
    Non Latching
  • Switching Voltage
    250VAC - Nom
  • Coil Current
    23.6mA
  • Release Time
    40 ms
  • Must Operate Voltage
    176VAC
  • Coil Power
    5.2W
  • Must Release Voltage
    66VAC
  • Contact/Output Supply Type
    AC
  • Relay Action
    MOMENTARY
  • Coil/Input Supply Type
    AC
  • Coil Voltage (AC)
    220V
  • Body Height
    56mm