  • HFW13R-2STE1H1LF
HFW13R-2STE1H1LF
advertisement
Manufacturer No:
HFW13R-2STE1H1LF
Manufacturer:
Amphenol ICC (FCI)
HK JDW NO:
44-HFW13R-2STE1H1LF
Package:
Datasheet:
Description:
HFW-R Series FFC, FPC Contacts, Top Tape & Reel (TR) 0.039 1.00mm Solder 13 Positions Surface Mount, Right Angle Tin -55°C~105°C 1A
Quantity:
In Stock : 3191
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
HFW13R-2STE1H1LF
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Contact Material
    Phosphor Bronze
  • Mounting Type
    Surface Mount, Right Angle
  • Housing Material
    Liquid Crystal Polymer (LCP), Halogen Free
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    HFW-R
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Solder
  • Number of Positions
    13
  • Voltage - Rated
    100V
  • Current Rating (Amps)
    1A
  • Pitch
    0.039 1.00mm
  • Contact Finish
    Tin
  • Housing Color
    Black
  • Mating Cycles
    30
  • Flat Flex Type
    FFC, FPC
  • Connector/Contact Type
    Contacts, Top
  • Cable End Type
    Straight or Tapered
  • Height Above Board
    0.075 1.90mm
  • FFC, FCB Thickness
    0.30mm