  • HCU101KBCDF0KR
HCU101KBCDF0KR
advertisement
Manufacturer No:
HCU101KBCDF0KR
Manufacturer:
Vishay BC Components
HK JDW NO:
886-HCU101KBCDF0KR
Package:
Radial, Disc
Datasheet:
HCU101KBCDF0KR
Description:
HCU 100pF 3000V 3kV Ceramic Capacitor ±10% N750 0.394Dia 10.00mm -40°C~85°C High Voltage Through Hole Radial, Disc
Step5Bar-code shipping tag
HCU101KBCDF0KR
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    20 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Disc
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    HCU
  • Published
    2013
  • Size / Dimension
    0.394Dia 10.00mm
  • Tolerance
    ±10%
  • Feature
    High Voltage
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Radial
  • Temperature Coefficient
    N750
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Composition
    Ceramic
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    3000V 3kV
  • Capacitance
    100pF
  • Lead Pitch
    10mm
  • Lead Spacing
    0.394 10.00mm
  • Lead Style
    Straight
  • Lead/Base Style
    Straight
  • Height Seated (Max)
    0.512 13.00mm