  • HCM0703-4R7-R
HCM0703-4R7-R
advertisement
Manufacturer No:
HCM0703-4R7-R
HK JDW NO:
255-HCM0703-4R7-R
Package:
Nonstandard
Datasheet:
HCM0703-4R7-R
Description:
Quantity:
In Stock : 14285
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
HCM0703-4R7-R
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    7 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    Nonstandard
  • Number of Pins
    2
  • Weight
    453.59237mg
  • Material - Core
    Iron Powder
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    HCM0703
  • Published
    2011
  • Size / Dimension
    0.280Lx0.260W 7.10mmx6.60mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    SMD/SMT
  • Type
    Wirewound
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Composition
    Wirewound
  • Current Rating (Amps)
    5.5A
  • Shielding
    Shielded
  • Depth
    7mm
  • Current Rating
    5.5A
  • Military Standard
    Not
  • Inductance
    4.7μH
  • Test Frequency
    100kHz
  • DC Resistance (DCR)
    40mOhm Max
  • Max DC Current
    10A
  • Inductance Frequency - Test
    100kHz
  • Current - Saturation
    10A
  • Inductance Tolerance
    20%
  • DC Current
    5.5A
  • RMS Current (Irms)
    5.5A
  • Self Resonant Frequency
    5MHz
  • Height
    3mm
  • Height Seated (Max)
    0.118 3.00mm
  • Length
    7.4mm
  • Width
    6.8mm