  • HC2E-L-AC120V-F
HC2E-L-AC120V-F
advertisement
Manufacturer No:
HC2E-L-AC120V-F
Manufacturer:
Panasonic Electric Works
HK JDW NO:
590-HC2E-L-AC120V-F
Package:
Datasheet:
HC2E-L-AC120V-F
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
HC2E-L-AC120V-F
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Surface Mount
    NO
  • Mounting Feature
    PANEL MOUNT
  • Published
    2017
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • ECCN Code
    EAR99
  • Packing Method
    BOX
  • Reach Compliance Code
    compliant
  • Reference Standard
    CSA; UL
  • Operating Temperature (Max)
    60°C
  • Operating Temperature (Min)
    -40°C
  • Termination Type
    SOLDER
  • Electrical Life
    200000 Cycle(s)
  • Relay Type
    POWER/SIGNAL RELAY
  • Contact Current(AC)-Max
    3A
  • Contact (AC) Max Rating R Load
    3A@250VAC
  • Contact Voltage(AC)-Max
    250V
  • Contact/Output Supply Type
    AC
  • Relay Action
    MOMENTARY
  • Relay Function
    DPDT
  • Coil Voltage(AC)-Max
    120V