  • HC2E-H-AC24V-F
HC2E-H-AC24V-F
advertisement
Manufacturer No:
HC2E-H-AC24V-F
Manufacturer:
Panasonic Electric Works
HK JDW NO:
590-HC2E-H-AC24V-F
Package:
Datasheet:
HC2E-H-AC24V-F
Description:
Electromechanical Relay DPDT 7A 24VAC Plug-In
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
HC2E-H-AC24V-F
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Contact Material
    Silver, Tin
  • Mount
    Plug-In
  • Number of Pins
    8
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2003
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Quick Connect
  • ECCN Code
    EAR99
  • Max Operating Temperature
    70°C
  • Min Operating Temperature
    -50°C
  • Packing Method
    BOX
  • Reference Standard
    CSA; UL
  • Max Voltage Rating (AC)
    250V
  • Max Current Rating
    7A
  • Electrical Life
    200000 Cycle(s)
  • Throw Configuration
    DPDT
  • Relay Type
    POWER/SIGNAL RELAY
  • Contact Current(AC)-Max
    3A
  • Contact (AC) Max Rating R Load
    3A@250VAC
  • Coil Type
    Non-Latching
  • Coil Current
    50mA
  • Power Consumption
    1.3W
  • Contact/Output Supply Type
    AC
  • Relay Action
    MOMENTARY
  • Coil Voltage (AC)
    24V