  • HC2-HPL-AC24V-F
HC2-HPL-AC24V-F
advertisement
Manufacturer No:
HC2-HPL-AC24V-F
HK JDW NO:
590-HC2-HPL-AC24V-F
Package:
Datasheet:
HC2-HPL-AC24V-F
Description:
RELAY GEN PURPOSE DPDT 7A 24V
Step5Bar-code shipping tag
HC2-HPL-AC24V-F
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Operating Temperature
    -50°C~60°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2003
  • Series
    HC
  • Feature
    Lighted Indicator
  • Termination
    PC Pin
  • Max Operating Temperature
    60°C
  • Min Operating Temperature
    -50°C
  • Termination Style
    PC Pin
  • Max Voltage Rating (AC)
    250V
  • Max Current Rating
    7A
  • Coil Voltage
    24VAC
  • Switching Voltage
    250VAC -Max
  • Coil Current
    50mA
  • Must Operate Voltage
    19.2VAC
  • Contact Rating (Current)
    7A
  • Power Consumption
    1.3W
  • Coil Power
    1.2W
  • Must Release Voltage
    7.2VAC
  • Coil Voltage (AC)
    24V