  • HC1-HP-DC12V-F
HC1-HP-DC12V-F
advertisement
Manufacturer No:
HC1-HP-DC12V-F
HK JDW NO:
590-HC1-HP-DC12V-F
Package:
Datasheet:
HC1-HP-DC12V-F
Description:
RELAY GEN PURPOSE SPDT 10A 12V
Step5Bar-code shipping tag
HC1-HP-DC12V-F
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Operating Temperature
    -50°C~70°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2008
  • Termination
    PC Pin
  • Termination Style
    PC Pin
  • Body Length or Diameter
    27.2mm
  • Body Breadth
    20.8 mm
  • Max Voltage Rating (AC)
    250V
  • Max Current Rating
    10A
  • Coil Resistance
    160Ohm
  • Coil Voltage
    12VDC
  • Switching Voltage
    250VAC -Max
  • Coil Current
    75mA
  • Must Operate Voltage
    9.6VDC
  • Power Consumption
    900mW
  • Coil Power
    900mW
  • Must Release Voltage
    1.2VDC
  • Coil Voltage (DC)
    12V