  • HBCC-6R8K-02
HBCC-6R8K-02
advertisement
Manufacturer No:
HBCC-6R8K-02
Manufacturer:
Fastron Technology
HK JDW NO:
3540-HBCC-6R8K-02
Package:
Datasheet:
HBCC-6R8K-02
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
HBCC-6R8K-02
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Core Material
    Ferrite
  • Series
    HBCC
  • Tolerance
    10%
  • Termination
    Axial
  • Resistance
    190mOhm
  • Current Rating
    1.5A
  • Operating Temperature (Max)
    85°C
  • Operating Temperature (Min)
    -25°C
  • Lead Diameter
    0.6 mm
  • Inductance
    6.8 μH
  • Max DC Current
    1.5A
  • Frequency - Self Resonant
    80MHz
  • Inductor Type
    GENERAL PURPOSE INDUCTOR
  • Q Factor
    40
  • DC Resistance (DCR) - Parallel
    190mOhm
  • Inductance-Nom (L)
    6.8 µH