  • H82K74BYA
H82K74BYA
advertisement
Manufacturer No:
H82K74BYA
HK JDW NO:
792-H82K74BYA
Datasheet:
H82K74BYA
Description:
Axial, Through Hole FIXED RESISTOR, 2.74kOhm, 0.25W 1/4W, Metal Film,
Quantity:
In Stock : 13775
Step5Bar-code shipping tag
H82K74BYA
    Select All
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 5 days ago)
  • Factory Lead Time
    15 Weeks
  • Mount
    Axial, Through Hole
    WIRE
  • Weight
    240.007063mg
  • Operating Temperature
    -55°C~155°C
  • Size / Dimension
    0.098Diax0.283L 2.50mmx7.20mm
  • Tolerance
    ±0.1%
  • Temperature Coefficient
    ±15ppm/°C
  • Resistance
    2.74kOhm
  • Power (Watts)
    0.25W 1/4W
  • Voltage - Rated
    350V
    FIXED RESISTOR
  • Power Rating
    250mW
  • Voltage - Rated DC
    350V
  • Packing Method
    TAPE
  • Max Power Dissipation
    250mW
    FIXED RESISTOR
  • Military Standard
    Not
  • Lead Length
    30mm
  • Lead Diameter
    600 μm
  • ELV
    Compliant
  • Number of Resistors
    1
  • Diameter
    2.5mm