  • H4P270KFCA
H4P270KFCA
advertisement
Manufacturer No:
H4P270KFCA
HK JDW NO:
792-H4P270KFCA
Datasheet:
H4P270KFCA
Step5Bar-code shipping tag
H4P270KFCA
    15 Weeks
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 1 week ago)
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
    Axial, Through Hole
  • Package / Case
    Axial
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Weight
    400.011771mg
  • Operating Temperature
    -55°C~155°C
  • Published
    2007
  • Size / Dimension
    0.146Diax0.394L 3.70mmx10.00mm
  • Tolerance
    ±1%
  • Feature
    Pulse Withstanding
  • Pbfree Code
    yes
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    ±50ppm/°C
  • Resistance
    270kOhm
  • Composition
    Metal Film
  • Voltage - Rated
    500V
  • Additional Feature
    PRECISION
  • Subcategory
    Fixed Resistors
  • Power Rating
    1W
  • Packing Method
    TAPE
  • Max Power Dissipation
    1W
  • Technology
    THIN FILM
  • Resistor Type
    FIXED RESISTOR
  • Rated Power Dissipation (P)
    1W
  • ELV
    Compliant
  • Number of Resistors
    1
  • Diameter
    3.7mm