  • H3CA-8-AC100/110/120
H3CA-8-AC100/110/120
advertisement
Manufacturer No:
H3CA-8-AC100/110/120
HK JDW NO:
607-H3CA-8-AC100/110/120
Package:
120
Description:
OMRON INDUSTRIAL AUTOMATION H3CA-8-AC100/110/120 SOLID STATE TIMER, DPDT, 9990H, 120VAC
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
H3CA-8-AC100/110/120
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Mount
    Flush, Panel, Socket
  • Mounting Type
    Socketable
  • Package / Case
    120
  • Number of Pins
    10
  • Weight
    110g
  • Body Material
    Plastic
  • Published
    2008
  • Series
    H3CA
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Plug
  • Max Operating Temperature
    55°C
  • Min Operating Temperature
    -10°C
  • Voltage - Supply
    100V~120VAC
  • Depth
    48mm
  • Current Rating
    3A
  • Termination Style
    Plug In, 8 Pin (Octal)
  • Function
    On-Delay
  • Voltage - Rated AC
    250V
  • Approval Agency
    CE, CSA, UL
  • Number of Contacts
    2
  • Operating Supply Voltage
    120V
  • Circuit
    DPDT (2 Form C)
  • Max Voltage Rating (AC)
    250V
  • Max Current Rating
    3A
  • Output Current
    3A
  • Throw Configuration
    DPDT
  • Contact Current Rating
    3A
  • Relay Type
    Mechanical Relay
  • Display Type
    LCD
  • Contact Rating @ Voltage
    3A @ 250VAC
  • Max Supply Voltage (AC)
    120V
  • Coil Voltage (AC)
    100.11012MV
  • Delay Time
    0.1 Sec ~ 9990 Hrs
  • Timing Adjustment Method
    Thumbwheel Switches
  • Timing Initiate Method
    Input Voltage
  • Length
    48mm
  • Width
    48mm