  • GRT188R60J225KE13D
GRT188R60J225KE13D
advertisement
Manufacturer No:
GRT188R60J225KE13D
Manufacturer:
Murata Electronics
HK JDW NO:
535-GRT188R60J225KE13D
Package:
0603 (1608 Metric)
Description:
GRT 2.2μF Ceramic Capacitor ±10% X5R 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm -55°C~85°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)
Quantity:
In Stock : 6501
Step5Bar-code shipping tag
GRT188R60J225KE13D
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Lifecycle Status
    NRND (Last Updated: 1 month ago)
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount, MLCC
  • Package / Case
    0603 (1608 Metric)
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Dielectric Material
    CERAMIC
  • Operating Temperature
    -55°C~85°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    GRT
  • Size / Dimension
    0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Not For New Designs
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Temperature Coefficient
    X5R
  • Terminal Finish
    Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Applications
    Automotive
  • Capacitance
    2.2μF
  • Voltage - Rated DC
    6.3V
  • Packing Method
    TR, PAPER, 7 INCH
  • Case Code (Metric)
    1608
  • Case Code (Imperial)
    0603
  • Capacitor Type
    CERAMIC CAPACITOR
  • Temperature Characteristics Code
    X5R
  • Multilayer
    Yes
  • Thickness (Max)
    0.035 0.90mm