  • GRM43DR72H224KW10L
GRM43DR72H224KW10L
advertisement
Manufacturer No:
GRM43DR72H224KW10L
HK JDW NO:
535-GRM43DR72H224KW10L
Package:
1812 (4532 Metric)
Purchasing and Inquiry
GRM43DR72H224KW10L Overview
The size/dimension of the program on this device is 0.177Lx0.126W 4.50mmx3.20mm.A substance's temperature coefficient of resistance is generally defined as how its electrical resistance changes with per degree change in temperature.A voltage of 500V can be used for operation.
GRM43DR72H224KW10L Features
a size/dimension of 0.177Lx0.126W 4.50mmx3.20mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 500V
GRM43DR72H224KW10L Applications
There are a lot of Murata Electronics GRM43DR72H224KW10L applications of ceramic capacitors.
  • General electronic equipment
  • Servers, PCs, tablets
  • Power supply circuit
  • Mobile devices
Step5Bar-code shipping tag
GRM43DR72H224KW10L
    Select All
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Lifecycle Status
    IN PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago)
  • Mounting Type
    Surface Mount, MLCC
  • Package / Case
    1812 (4532 Metric)
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    GRM
  • Size / Dimension
    0.177Lx0.126W 4.50mmx3.20mm
  • Tolerance
    ±10%
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Temperature Coefficient
    X7R
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    500V
  • Capacitance
    0.22μF
  • Voltage - Rated DC
    500V
  • Dielectric
    X7R
  • Length
    4.5mm
  • Width
    3.2mm
  • Thickness (Max)
    0.091 2.30mm
  • Thickness
    2mm