  • GRM32ER61C226ME20K
GRM32ER61C226ME20K
advertisement
Manufacturer No:
GRM32ER61C226ME20K
HK JDW NO:
535-GRM32ER61C226ME20K
Package:
1210 (3225 Metric)
Description:
GRM 22μF Ceramic Capacitor ±20% X5R 0.126Lx0.098W 3.20mmx2.50mm -55°C~85°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 1210 (3225 Metric)
Quantity:
In Stock : 1486
Step5Bar-code shipping tag
GRM32ER61C226ME20K
  • Series
    GRM
  • Size / Dimension
    0.126Lx0.098W 3.20mmx2.50mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Not For New Designs
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    X5R
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Applications
    General Purpose
  • HTS Code
  • Capacitance
    22μF
  • Voltage - Rated DC
    16V
  • Packing Method
    TR, EMBOSSED, 13 INCH
  • Depth
    2.5mm
  • Case Code (Metric)
    3225
  • Case Code (Imperial)
    1210
  • Capacitor Type
    CERAMIC CAPACITOR
  • Temperature Characteristics Code
    X5R
  • Multilayer
    Yes
  • Height
    2.5mm
  • Thickness (Max)
    0.106 2.70mm
  • Thickness
    2.6924mm
  • Radiation Hardening
    No
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount, MLCC
  • Package / Case
    1210 (3225 Metric)
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Dielectric Material
    CERAMIC
  • Operating Temperature
    -55°C~85°C