  • GRM31MR71E105KC01L
GRM31MR71E105KC01L
advertisement
Manufacturer No:
GRM31MR71E105KC01L
HK JDW NO:
535-GRM31MR71E105KC01L
Package:
1206 (3216 Metric)
Purchasing and Inquiry
GRM31MR71E105KC01L Overview
Programs on this device are of 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm size/dimension.In general, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance per degree of temperature change.The unit can operate at 25V Volts DC - Rated DC.
GRM31MR71E105KC01L Features
a size/dimension of 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 25V
GRM31MR71E105KC01L Applications
There are a lot of Murata Electronics GRM31MR71E105KC01L applications of ceramic capacitors.
  • Power supply circuit
  • Mobile devices
  • General electronic equipment
  • Servers, PCs, tablets
Step5Bar-code shipping tag
GRM31MR71E105KC01L
    Select All
  • Lifecycle Status
    NRND (Last Updated: 2 weeks ago)
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount, MLCC
  • Package / Case
    1206 (3216 Metric)
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Material
    Ceramic
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Cut Tape (CT)
  • Series
    GRM
  • Size / Dimension
    0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    X7R
  • Terminal Finish
    Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Applications
    General Purpose
  • HTS Code
  • Capacitance
    1μF
  • Voltage - Rated DC
    25V
  • Packing Method
    TR, EMBOSSED, 7 INCH
  • Depth
    1.6mm
  • Case Code (Metric)
    3216
  • Case Code (Imperial)
    1206
  • Temperature Characteristics Code
    X7R
  • Multilayer
    Yes
  • Voltage
    25V
  • Height
    950μm
  • Thickness (Max)
    0.049 1.25mm
  • Thickness
    1.2446mm