  • GRM31A7U2J120JW31D
GRM31A7U2J120JW31D
advertisement
Manufacturer No:
GRM31A7U2J120JW31D
HK JDW NO:
535-GRM31A7U2J120JW31D
Package:
1206 (3216 Metric)
Purchasing and Inquiry
GRM31A7U2J120JW31D Overview
In the case of this device, the size/dimension of the program is 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm.Temperature coefficient of resistance refers to the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, with U2J being the highest temperature coefficient.The unit can operate at 630V Volts DC - Rated DC.
GRM31A7U2J120JW31D Features
a size/dimension of 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
with U2J being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 630V
GRM31A7U2J120JW31D Applications
There are a lot of Murata Electronics GRM31A7U2J120JW31D applications of ceramic capacitors.
  • Servers, PCs, tablets
  • General electronic equipment
  • Mobile devices
  • Power supply circuit
Step5Bar-code shipping tag
GRM31A7U2J120JW31D
    Select All
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Lifecycle Status
    IN PRODUCTION (Last Updated: 2 weeks ago)
    WRAPAROUND
  • Dielectric Material
    CERAMIC
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Size / Dimension
    0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
  • Tolerance
    ±5%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Temperature Coefficient
    U2J
  • Capacitance
    12pF
  • Voltage - Rated DC
    630V
  • Packing Method
    TR, PAPER, 7 INCH
  • Depth
    1.6mm
    1206
  • Capacitor Type
    CERAMIC CAPACITOR
  • Temperature Characteristics Code
    U2J
  • Height
    1mm
  • Length
    3.2mm
  • Thickness (Max)
    0.039 1.00mm