  • GRM319R71H102KA01D
GRM319R71H102KA01D
advertisement
Manufacturer No:
GRM319R71H102KA01D
HK JDW NO:
535-GRM319R71H102KA01D
Package:
1206 (3216 Metric)
Purchasing and Inquiry
GRM319R71H102KA01D Overview
Ceramic capacitor is 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm in size/dimension for this device.In general, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance per degree of temperature change.A voltage of 50V is required to operate this capacitor.
GRM319R71H102KA01D Features
a size/dimension of 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 50V
GRM319R71H102KA01D Applications
There are a lot of Murata Electronics GRM319R71H102KA01D applications of ceramic capacitors.
  • Power supply circuit
  • Mobile devices
  • General electronic equipment
  • Servers, PCs, tablets
Step5Bar-code shipping tag
GRM319R71H102KA01D
    Select All
  • Lifecycle Status
    TO BE DISCONTINUED (Last Updated: 1 month ago)
    WRAPAROUND
  • Material
    Ceramic
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Size / Dimension
    0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Temperature Coefficient
    X7R
  • Capacitance
    1000pF
  • Voltage - Rated DC
    50V
  • Packing Method
    TR, PAPER, 7 INCH
  • Depth
    1.6mm
  • Temperature Characteristics Code
    X7R
  • Multilayer
    Yes
  • Voltage
    50V
  • Height
    850μm
  • Length
    3.2mm
  • Thickness (Max)
    0.037 0.95mm