  • GRM3195C2A222JA01D
GRM3195C2A222JA01D
advertisement
Manufacturer No:
GRM3195C2A222JA01D
Manufacturer:
Murata Electronics
HK JDW NO:
535-GRM3195C2A222JA01D
Package:
1206 (3216 Metric)
Purchasing and Inquiry
GRM3195C2A222JA01D Overview
Ceramic capacitor is 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm in size/dimension for this device.Generally, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to temperature changes, and it is equal to C0G NP0.The voltage - Rated DC of 100V allows it to function.
GRM3195C2A222JA01D Features
a size/dimension of 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
with C0G NP0 being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 100V
GRM3195C2A222JA01D Applications
There are a lot of Murata Electronics GRM3195C2A222JA01D applications of ceramic capacitors.
  • Servers, PCs, tablets
  • Mobile devices
  • General electronic equipment
  • Power supply circuit
Step5Bar-code shipping tag
GRM3195C2A222JA01D
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Lifecycle Status
    NRND (Last Updated: 1 month ago)
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount, MLCC
  • Package / Case
    1206 (3216 Metric)
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Material
    Ceramic
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    GRM
  • Size / Dimension
    0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
  • Tolerance
    ±5%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Not For New Designs
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    C0G NP0
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Applications
    General Purpose
  • HTS Code
  • Capacitance
    2200pF
  • Voltage - Rated DC
    100V
  • Packing Method
    TR, PAPER, 7 INCH
  • Depth
    1.6mm
  • Case Code (Metric)
    3216
  • Case Code (Imperial)
    1206
  • Dielectric
    C0G
  • Temperature Characteristics Code
    C0G
  • Multilayer
    Yes
  • Height
    950μm
  • Length
    3.2mm
  • Thickness (Max)
    0.037 0.95mm