  • GRM2165C2A272JA01D
GRM2165C2A272JA01D
advertisement
Manufacturer No:
GRM2165C2A272JA01D
HK JDW NO:
535-GRM2165C2A272JA01D
Package:
0805 (2012 Metric)
Purchasing and Inquiry
GRM2165C2A272JA01D Overview
This device's program size/dimension is 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm.This coefficient equals C0G NP0 indicates that a substance's electrical resistance changes with temperature per degree change.A voltage of 100V is required to operate this capacitor.
GRM2165C2A272JA01D Features
a size/dimension of 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
with C0G NP0 being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 100V
GRM2165C2A272JA01D Applications
There are a lot of Murata Electronics GRM2165C2A272JA01D applications of ceramic capacitors.
  • Servers, PCs, tablets
  • Mobile devices
  • General electronic equipment
  • Power supply circuit
Step5Bar-code shipping tag
GRM2165C2A272JA01D
    Select All
  • HTS Code
  • Capacitance
    2700pF
  • Voltage - Rated DC
    100V
  • Packing Method
    TR, PAPER, 7 INCH
  • Depth
    1.25mm
  • Case Code (Metric)
    2012
  • Case Code (Imperial)
    Yes
  • Height
    1.45mm
  • Length
    2mm
  • Thickness (Max)
    0.028 0.70mm
  • Thickness
    711.2μm
  • Radiation Hardening
    No
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Lifecycle Status
    IN PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago)
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount, MLCC
  • Package / Case
    0805 (2012 Metric)
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Material
    Ceramic
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    GRM
  • Size / Dimension
    0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
  • Tolerance
    ±5%