  • GRM2165C1H511JA01D
GRM2165C1H511JA01D
advertisement
Manufacturer No:
GRM2165C1H511JA01D
Manufacturer:
Murata Electronics
HK JDW NO:
535-GRM2165C1H511JA01D
Package:
0805 (2012 Metric)
Purchasing and Inquiry
GRM2165C1H511JA01D Overview
Consequently, the program has size/dimension 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm.This coefficient equals C0G NP0 indicates that a substance's electrical resistance changes with temperature per degree change.A voltage of 50V can be used for operation.
GRM2165C1H511JA01D Features
a size/dimension of 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
with C0G NP0 being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 50V
GRM2165C1H511JA01D Applications
There are a lot of Murata Electronics GRM2165C1H511JA01D applications of ceramic capacitors.
  • General electronic equipment
  • Servers, PCs, tablets
  • Mobile devices
  • Power supply circuit
Step5Bar-code shipping tag
GRM2165C1H511JA01D
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount, MLCC
  • Package / Case
    0805 (2012 Metric)
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Material
    Ceramic
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    GRM
  • Size / Dimension
    0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
  • Tolerance
    ±5%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Not For New Designs
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    C0G NP0
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Applications
    General Purpose
  • HTS Code
  • Capacitance
    510pF
  • Voltage - Rated DC
    50V
  • Packing Method
    TR, PAPER, 7 INCH
  • Depth
    1.25mm
  • Case Code (Metric)
    2012
  • Case Code (Imperial)
    0805
  • Dielectric
    C0G
  • Temperature Characteristics Code
    C0G
  • Multilayer
    Yes
  • Voltage
    50V
  • Height
    1.45mm
  • Length
    2mm
  • Thickness (Max)
    0.028 0.70mm