  • GRM2162C1H152JA01D
GRM2162C1H152JA01D
advertisement
Manufacturer No:
GRM2162C1H152JA01D
Manufacturer:
Murata Electronics
HK JDW NO:
535-GRM2162C1H152JA01D
Package:
0805
Datasheet:
Description:
1.5nF Ceramic Capacitor 5% 60ppm/Cel ppm/°C 2 Terminations 0805
Quantity:
In Stock : 3891
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
GRM2162C1H152JA01D
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Tolerance
    5%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    60ppm/Cel ppm/°C
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • HTS Code
  • Capacitance
    1.5nF
  • Voltage - Rated DC
    50V
  • Packing Method
    TR, PAPER, 7 INCH
  • Capacitor Type
    CERAMIC CAPACITOR
  • Temperature Characteristics Code
    CH
  • Multilayer
    Yes
  • Height
    600μm
  • Length
    2mm
  • Width
    1.25mm