  • GRM188C71C225KE11D
GRM188C71C225KE11D
advertisement
Manufacturer No:
GRM188C71C225KE11D
HK JDW NO:
535-GRM188C71C225KE11D
Package:
0603 (1608 Metric)
Purchasing and Inquiry
GRM188C71C225KE11D Overview
A 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm size/dimension program is available for this device.Temperature coefficient of resistance consists of the change in electrical resistance of a substance with respect to each degree change in temperature, and it is X7S.The voltage - Rated DC of 16V allows it to function.
GRM188C71C225KE11D Features
a size/dimension of 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
with X7S being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 16V
GRM188C71C225KE11D Applications
There are a lot of Murata Electronics GRM188C71C225KE11D applications of ceramic capacitors.
  • Servers, PCs, tablets
  • General electronic equipment
  • Mobile devices
  • Power supply circuit
Step5Bar-code shipping tag
GRM188C71C225KE11D
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    X7S
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Applications
    General Purpose
  • Capacitance
    2.2μF
  • Voltage - Rated DC
    16V
  • Packing Method
    TR, PAPER, 7 INCH
  • Depth
    800μm
  • Case Code (Metric)
    1608
  • Case Code (Imperial)
    0603
  • Temperature Characteristics Code
    X7S
  • Multilayer
    Yes
  • Height
    950μm
  • Length
    1.6mm
  • Width
    0.8mm
  • Thickness (Max)
    0.039 1.00mm
  • Thickness
    990.6μm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Lifecycle Status
    IN PRODUCTION (Last Updated: 4 weeks ago)
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount, MLCC
  • Package / Case
    0603 (1608 Metric)
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Material
    Ceramic
  • Weight
    6.293594mg
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    GRM
  • Size / Dimension
    0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
  • Tolerance
    ±10%