  • GRM1886R1H131JZ01D
GRM1886R1H131JZ01D
advertisement
Manufacturer No:
GRM1886R1H131JZ01D
Manufacturer:
Murata Electronics
HK JDW NO:
535-GRM1886R1H131JZ01D
Package:
0603 (1608 Metric)
Description:
GRM 130pF 50V Ceramic Capacitor ±5% R2H 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm -55°C~125°C Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)
Quantity:
In Stock : 1057
Step5Bar-code shipping tag
GRM1886R1H131JZ01D
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Width
    787.4μm
  • Thickness (Max)
    0.035 0.90mm
  • Thickness
    889μm
  • Radiation Hardening
    No
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount, MLCC
  • Package / Case
    0603 (1608 Metric)
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    GRM
  • Size / Dimension
    0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
  • Tolerance
    ±5%
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    SMD/SMT
  • Temperature Coefficient
    R2H
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    50V
  • Capacitance
    130pF
  • Voltage - Rated DC
    50V
  • Depth
    800μm
  • Case Code (Metric)
    1608
  • Case Code (Imperial)
    0603
  • Dielectric
    R2H
  • Height
    800μm
  • Length
    1.6mm