  • GRM1857U1A682JA44D
GRM1857U1A682JA44D
advertisement
Manufacturer No:
GRM1857U1A682JA44D
Manufacturer:
Murata Electronics
HK JDW NO:
535-GRM1857U1A682JA44D
Package:
0603 (1608 Metric)
Purchasing and Inquiry
GRM1857U1A682JA44D Overview
For this device, the size/dimension of the program is 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm.In order to achieve stable operation, the operating temperature should be greater than -55°C.A substance's temperature coefficient of resistance is generally defined as how its electrical resistance changes with per degree change in temperature.The voltage - Rated DC of 10V allows it to function.
GRM1857U1A682JA44D Features
a size/dimension of 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
with U2J being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 10V
GRM1857U1A682JA44D Applications
There are a lot of Murata Electronics GRM1857U1A682JA44D applications of ceramic capacitors.
  • Power supply circuit
  • Mobile devices
  • General electronic equipment
  • Servers, PCs, tablets
Step5Bar-code shipping tag
GRM1857U1A682JA44D
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Lifecycle Status
    IN PRODUCTION (Last Updated: 3 weeks ago)
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount, MLCC
  • Package / Case
    0603 (1608 Metric)
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    GRM
  • Size / Dimension
    0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
  • Tolerance
    ±5%
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    SMD/SMT
  • Temperature Coefficient
    U2J
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    10V
  • Capacitance
    6800pF
  • Voltage - Rated DC
    10V
  • Depth
    800μm
  • Case Code (Metric)
    1608
  • Case Code (Imperial)
    0603
  • Dielectric
    U2J
  • Height
    500μm
  • Length
    1.6mm
  • Width
    800μm
  • Thickness (Max)
    0.020 0.50mm