  • GRM155R61C224KA12D
GRM155R61C224KA12D
advertisement
Manufacturer No:
GRM155R61C224KA12D
HK JDW NO:
535-GRM155R61C224KA12D
Package:
0402 (1005 Metric)
Purchasing and Inquiry
GRM155R61C224KA12D Overview
Consequently, the program has size/dimension 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm.Ceramic capacitor is important to maintain the operating temperature above -55°C if you want stable operation.Generally, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to temperature changes, and it is equal to X5R.Ceramic capacitor runs on voltage of 16V - Rated DC.
GRM155R61C224KA12D Features
a size/dimension of 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
with X5R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 16V
GRM155R61C224KA12D Applications
There are a lot of Murata Electronics GRM155R61C224KA12D applications of ceramic capacitors.
  • General electronic equipment
  • Power supply circuit
  • Servers, PCs, tablets
  • Mobile devices
Step5Bar-code shipping tag
GRM155R61C224KA12D
    Select All
  • Lifecycle Status
    NRND (Last Updated: 4 weeks ago)
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount, MLCC
  • Package / Case
    0402 (1005 Metric)
  • Weight
    6.010099mg
  • Operating Temperature
    -55°C~85°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    GRM
  • Size / Dimension
    0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
  • Tolerance
    ±10%
  • Part Status
    Not For New Designs
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    SMD/SMT
  • Temperature Coefficient
    X5R
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Composition
    Ceramic
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    16V
  • Capacitance
    0.22μF
  • Voltage - Rated DC
    16V
  • Depth
    500μm
  • Case Code (Metric)
    1005
  • Case Code (Imperial)
    0402
  • Dielectric
    X5R
  • Height
    500μm
  • Length
    1mm
  • Width
    508μm
  • Thickness (Max)
    0.022 0.55mm