  • GRM155R61A274ME15J
GRM155R61A274ME15J
advertisement
Manufacturer No:
GRM155R61A274ME15J
HK JDW NO:
535-GRM155R61A274ME15J
Package:
0402
Datasheet:
Description:
270nF Ceramic Capacitor 20% 15% ppm/°C 2 Terminations 0402
Quantity:
In Stock : 14094
Step5Bar-code shipping tag
GRM155R61A274ME15J
    CERAMIC CAPACITOR
  • Dielectric
  • Length
    1mm
  • Width
    500μm
  • Thickness
    500μm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Lifecycle Status
    NRND (Last Updated: 1 month ago)
    WRAPAROUND
  • Mounting Feature
  • Tolerance
    20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
  • Part Status
    Active
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    15% ppm/°C
  • Capacitance
    270nF
  • Voltage - Rated DC
    10V
  • Packing Method
    TR, PAPER, 13 INCH
  • Operating Temperature (Max)
    85°C
  • Operating Temperature (Min)
    -55°C