  • GRM155C71H473JE19D
GRM155C71H473JE19D
advertisement
Manufacturer No:
GRM155C71H473JE19D
HK JDW NO:
535-GRM155C71H473JE19D
Package:
0402 (1005 Metric)
Description:
GRM 0.047μF Ceramic Capacitor ±5% X7S 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm -55°C~125°C Surface Mount, MLCC 0402 (1005 Metric)
Quantity:
In Stock : 43951
Step5Bar-code shipping tag
GRM155C71H473JE19D
    Select All
  • Lifecycle Status
    IN PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago)
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount, MLCC
  • Package / Case
    0402 (1005 Metric)
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    GRM
  • Size / Dimension
    0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
  • Tolerance
    ±5%
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Temperature Coefficient
    X7S
  • Applications
    General Purpose
  • Capacitance
    0.047μF
  • Voltage - Rated DC
    50V
  • Thickness (Max)
    0.022 0.55mm