  • GRM1556S1H8R2DZ01D
GRM1556S1H8R2DZ01D
advertisement
Manufacturer No:
GRM1556S1H8R2DZ01D
Manufacturer:
Murata Electronics
HK JDW NO:
535-GRM1556S1H8R2DZ01D
Package:
0402 (1005 Metric)
Description:
GRM 8.2pF Ceramic Capacitor ±0.5pF S2H 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0402 (1005 Metric)
Quantity:
In Stock : 12690
Step5Bar-code shipping tag
GRM1556S1H8R2DZ01D
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount, MLCC
  • Package / Case
    0402 (1005 Metric)
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Dielectric Material
    CERAMIC
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    GRM
  • Size / Dimension
    0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
  • Tolerance
    ±0.5pF
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    S2H
  • Terminal Finish
    Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Applications
    General Purpose
  • HTS Code
  • Capacitance
    8.2pF
  • Voltage - Rated DC
    50V
  • Packing Method
    TR, PAPER, 7 INCH
  • Depth
    500μm
  • Case Code (Metric)
    1005
  • Case Code (Imperial)
    0402
  • Capacitor Type
    CERAMIC CAPACITOR
  • Temperature Characteristics Code
    S2H
  • Multilayer
    Yes
  • Height
    500μm
  • Length
    1mm
  • Width
    0.5mm
  • Thickness (Max)
    0.022 0.55mm