  • GRM1555C2A5R3CA01J
GRM1555C2A5R3CA01J
advertisement
Manufacturer No:
GRM1555C2A5R3CA01J
HK JDW NO:
535-GRM1555C2A5R3CA01J
Package:
0402 (1005 Metric)
Description:
GRM 5.3pF Ceramic Capacitor ±0.25pF C0G NP0 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0402 (1005 Metric)
Quantity:
In Stock : 1284
Step5Bar-code shipping tag
GRM1555C2A5R3CA01J
    NRND (Last Updated: 1 month ago)
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount, MLCC
  • Package / Case
    0402 (1005 Metric)
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Weight
    6.010099mg
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    GRM
  • Size / Dimension
    0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
  • Tolerance
    ±0.25pF
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Not For New Designs
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Temperature Coefficient
    C0G NP0
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Applications
    General Purpose
  • Capacitance
    5.3pF
  • Voltage - Rated DC
    100V
  • Packing Method
    TR, PAPER, 13 INCH
  • Capacitor Type
    CERAMIC CAPACITOR
  • Length
    1mm
  • Width
    0.5mm
  • Thickness (Max)
    0.022 0.55mm