  • GRM033R61C104KE84J
GRM033R61C104KE84J
advertisement
Manufacturer No:
GRM033R61C104KE84J
HK JDW NO:
535-GRM033R61C104KE84J
Package:
0201 (0603 Metric)
Purchasing and Inquiry
GRM033R61C104KE84J Overview
A 0.024Lx0.012W 0.60mmx0.30mm size/dimension program is available for this device.As a general rule, temperature coefficient of resistance is simply the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, and its value is X5R.With the voltage 16V, it is capable of operating.
GRM033R61C104KE84J Features
a size/dimension of 0.024Lx0.012W 0.60mmx0.30mm
with X5R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 16V
GRM033R61C104KE84J Applications
There are a lot of Murata Electronics GRM033R61C104KE84J applications of ceramic capacitors.
  • Power supply circuit
  • General electronic equipment
  • Servers, PCs, tablets
  • Mobile devices
Step5Bar-code shipping tag
GRM033R61C104KE84J
    WRAPAROUND
  • Dielectric Material
    CERAMIC
  • Operating Temperature
    -55°C~85°C
  • Size / Dimension
    0.024Lx0.012W 0.60mmx0.30mm
  • Tolerance
    ±10%
  • Temperature Coefficient
    X5R
  • Capacitance
    0.1μF
  • Voltage - Rated DC
    16V
  • Packing Method
    TR, PAPER, 13 INCH
  • Capacitor Type
    CERAMIC CAPACITOR
  • Temperature Characteristics Code
    X5R
  • Multilayer
    Yes
  • Height
    0.3mm
  • Length
    0.6mm
  • Width
    0.3mm
  • Thickness (Max)
    0.013 0.33mm