  • GRM033R61A473KE84J
GRM033R61A473KE84J
advertisement
Manufacturer No:
GRM033R61A473KE84J
HK JDW NO:
535-GRM033R61A473KE84J
Package:
0201 (0603 Metric)
Description:
GRM 0.047μF Ceramic Capacitor ±10% X5R 0.024Lx0.012W 0.60mmx0.30mm -55°C~85°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0201 (0603 Metric)
Quantity:
In Stock : 12596
Step5Bar-code shipping tag
GRM033R61A473KE84J
    Select All
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount, MLCC
  • Package / Case
    0201 (0603 Metric)
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Dielectric Material
    CERAMIC
  • Weight
    340.194278μg
  • Operating Temperature
    -55°C~85°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    GRM
  • Size / Dimension
    0.024Lx0.012W 0.60mmx0.30mm
  • Tolerance
    ±10%
  • Part Status
    Active
  • Temperature Coefficient
    X5R
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Applications
    General Purpose
  • Capacitance
    0.047μF
  • Voltage - Rated DC
    10V
  • Packing Method
    TR, PAPER, 13 INCH
  • Case Code (Metric)
    0603
  • Case Code (Imperial)
    0201
  • Capacitor Type
    CERAMIC CAPACITOR
  • Temperature Characteristics Code
    X5R
  • Multilayer
    Yes
  • Length
    0.6mm
  • Width
    0.3mm
  • Thickness (Max)
    0.013 0.33mm