  • GRM022R60G473ME15L
GRM022R60G473ME15L
advertisement
Manufacturer No:
GRM022R60G473ME15L
Manufacturer:
Murata Electronics
HK JDW NO:
535-GRM022R60G473ME15L
Package:
01005 (0402 Metric)
Description:
GRM 0.047μF Ceramic Capacitor ±20% X5R 0.016Lx0.008W 0.40mmx0.20mm -55°C~85°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 01005 (0402 Metric)
Quantity:
In Stock : 33078
Step5Bar-code shipping tag
GRM022R60G473ME15L
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Lifecycle Status
    IN PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago)
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount, MLCC
  • Package / Case
    01005 (0402 Metric)
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Weight
    6.010099mg
  • Operating Temperature
    -55°C~85°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    GRM
  • Size / Dimension
    0.016Lx0.008W 0.40mmx0.20mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    X5R
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Composition
    Ceramic
  • Applications
    General Purpose
  • Capacitance
    0.047μF
  • Voltage - Rated DC
    4V
  • Packing Method
    TR, EMBOSSED, 7 INCH
  • Case Code (Metric)
    0402
  • Case Code (Imperial)
    1005
  • Temperature Characteristics Code
    X5R
  • Multilayer
    Yes
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    4V
  • Height
    200μm
  • Length
    0.4mm
  • Width
    0.2mm
  • Thickness (Max)
    0.009 0.22mm