  • GREC037SBSN-M89RC
GREC037SBSN-M89RC
advertisement
Manufacturer No:
GREC037SBSN-M89RC
HK JDW NO:
765-GREC037SBSN-M89RC
Package:
Datasheet:
GREC037SBSN-M89RC
Description:
1-Row Header Solder Brass Bulk Surface Mount, Right Angle Tin Polyamide (PA9T), Nylon 9T 37-Position Board to Board or Cable 0.138 3.50mm Height
Step5Bar-code shipping tag
GREC037SBSN-M89RC
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Contact Material
    Brass
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount, Right Angle
  • Contact Shape
    Square
  • Insulation Material
    Polyamide (PA9T), Nylon 9T
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2011
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Discontinued
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Solder
  • Connector Type
    Header
  • Number of Positions
    37
  • Number of Rows
    1
  • Fastening Type
    Push-Pull
  • Contact Finish - Mating
    Tin
  • Contact Type
    Male Pin
  • Current Rating (Amps)
    3A per Contact
  • Total Number of Contacts
    37
  • Terminal Pitch
    2.54mm
  • Insulation Height
    0.138 3.50mm
  • Style
    Board to Board or Cable
  • Number of Positions Loaded
    All
  • Pitch - Mating
    0.100 2.54mm
  • Insulation Color
    Black
  • Number of Conductors
    ONE
  • Reference Standard
    UL
  • Reliability
    COMMERCIAL
  • Body Length or Diameter
    3.7 inch
  • Shrouding
    Unshrouded
  • Number Of PCB Rows
    1
  • Contact Length - Mating
    0.230 5.84mm
  • PCB Contact Pattern
    RECTANGULAR
  • Body Depth
    0.28 inch