  • GQM1875C2E180GB12D
GQM1875C2E180GB12D
advertisement
Manufacturer No:
GQM1875C2E180GB12D
Manufacturer:
Murata Electronics
HK JDW NO:
535-GQM1875C2E180GB12D
Package:
0603 (1608 Metric)
Purchasing and Inquiry
GQM1875C2E180GB12D Overview
Ceramic capacitor is 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm in size/dimension for this device.Temperature coefficient of resistance refers to the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, with C0G NP0 being the highest temperature coefficient.A voltage of 250V can be used for operation.
GQM1875C2E180GB12D Features
a size/dimension of 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
with C0G NP0 being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 250V
GQM1875C2E180GB12D Applications
There are a lot of Murata Electronics GQM1875C2E180GB12D applications of ceramic capacitors.
  • General electronic equipment
  • Mobile devices
  • Power supply circuit
  • Servers, PCs, tablets
Step5Bar-code shipping tag
GQM1875C2E180GB12D
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Lifecycle Status
    IN PRODUCTION (Last Updated: 3 weeks ago)
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount, MLCC
  • Package / Case
    0603 (1608 Metric)
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    GQM
  • Size / Dimension
    0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
  • Tolerance
    ±2%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    High Q, Low Loss
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    C0G NP0
  • Terminal Finish
    Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Applications
    RF, Microwave, High Frequency
  • HTS Code
  • Capacitance
    18pF
  • Voltage - Rated DC
    250V
  • Packing Method
    TR, PAPER, 7 INCH
  • Depth
    800μm
  • Case Code (Metric)
    1608
  • Case Code (Imperial)
    0603
  • Capacitor Type
    CERAMIC CAPACITOR
  • Dielectric
    C0G
  • Temperature Characteristics Code
    C0G
  • Multilayer
    Yes
  • Height
    700μm
  • Length
    1.6mm
  • Width
    0.8mm
  • Thickness (Max)
    0.031 0.80mm