  • GJM1555C1H6R0WB01D
GJM1555C1H6R0WB01D
advertisement
Manufacturer No:
GJM1555C1H6R0WB01D
HK JDW NO:
535-GJM1555C1H6R0WB01D
Package:
0402 (1005 Metric)
Purchasing and Inquiry
GJM1555C1H6R0WB01D Overview
A 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm size/dimension program is available for this device.The temperature coefficient of resistance is generally defined as?the change in electrical resistance of a substance with respect to per degree change in temperature, and its coefficient is C0G NP0.This device can operate on voltage - Rated DC of 50V.
GJM1555C1H6R0WB01D Features
a size/dimension of 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
with C0G NP0 being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 50V
GJM1555C1H6R0WB01D Applications
There are a lot of Murata Electronics GJM1555C1H6R0WB01D applications of ceramic capacitors.
  • Servers, PCs, tablets
  • Power supply circuit
  • General electronic equipment
  • Mobile devices
Step5Bar-code shipping tag
GJM1555C1H6R0WB01D
  • Length
    1mm
  • Width
    0.5mm
  • Thickness (Max)
    0.022 0.55mm
  • Thickness
    558.8μm
  • Radiation Hardening
    No
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Size / Dimension
    0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
  • Tolerance
    ±0.05pF
  • Capacitance
    6pF
  • Voltage - Rated DC
    50V