  • GJM0335C0J330GB01D
GJM0335C0J330GB01D
advertisement
Manufacturer No:
GJM0335C0J330GB01D
Manufacturer:
Murata Electronics
HK JDW NO:
535-GJM0335C0J330GB01D
Package:
0201 (0603 Metric)
Purchasing and Inquiry
GJM0335C0J330GB01D Overview
This device's program size/dimension is 0.024Lx0.012W 0.60mmx0.30mm.The temperature coefficient of resistance is generally defined as?the change in electrical resistance of a substance with respect to per degree change in temperature, and its coefficient is C0G NP0.Powered by voltage of 6.3V, it can be operated with a voltage of rated DC.
GJM0335C0J330GB01D Features
a size/dimension of 0.024Lx0.012W 0.60mmx0.30mm
with C0G NP0 being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 6.3V
GJM0335C0J330GB01D Applications
There are a lot of Murata Electronics GJM0335C0J330GB01D applications of ceramic capacitors.
  • Servers, PCs, tablets
  • General electronic equipment
  • Mobile devices
  • Power supply circuit
Step5Bar-code shipping tag
GJM0335C0J330GB01D
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Lifecycle Status
    IN PRODUCTION (Last Updated: 4 weeks ago)
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount, MLCC
  • Package / Case
    0201 (0603 Metric)
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    GJM
  • Size / Dimension
    0.024Lx0.012W 0.60mmx0.30mm
  • Tolerance
    ±2%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    High Q, Low Loss
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    C0G NP0
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Applications
    RF, Microwave, High Frequency
  • HTS Code
  • Capacitance
    33pF
  • Voltage - Rated DC
    6.3V
  • Packing Method
    TR, PAPER, 7 INCH
  • Depth
    300μm
  • Case Code (Metric)
    0603
  • Case Code (Imperial)
    0201
  • Capacitor Type
    CERAMIC CAPACITOR
  • Dielectric
    C0G
  • Temperature Characteristics Code
    C0G
  • Multilayer
    Yes
  • Height
    300μm
  • Length
    0.6mm
  • Width
    0.3mm
  • Thickness (Max)
    0.013 0.33mm