  • GDP252S120V
GDP252S120V
advertisement
Manufacturer No:
GDP252S120V
Manufacturer:
Carlo Gavazzi Inc.
HK JDW NO:
144-GDP252S120V
Package:
Datasheet:
GDP252S120V
Description:
Contactor,DPC,2 Pole,Screw Terminals,25A,120VAC Coil
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
GDP252S120V
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Operating Temperature
    -5°C~40°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2014
  • Series
    GDP
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Termination Style
    Screw Terminal, Quick Connect - 0.250 (6.3mm)
  • Operating Supply Voltage
    600V
  • Throw Configuration
    DPST
  • Contact Form
    DPST-NO (2 Form A)
  • Coil Voltage
    120VAC
  • Switching Voltage
    277VAC - Nom
  • Must Operate Voltage
    102VAC
  • Contact Rating (Current)
    25A
  • Must Release Voltage
    24VAC
  • Coil Voltage (AC)
    120V