  • GDA1238-48BB
GDA1238-48BB
advertisement
Manufacturer No:
GDA1238-48BB
Manufacturer:
Comair Rotron
HK JDW NO:
175-GDA1238-48BB
Package:
Axial
Datasheet:
GDA1238-48BB
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
GDA1238-48BB
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Flanges
  • Package / Case
    Axial
  • Housing Material
    Thermoplastic
  • Weight
    0.586lb 265.81g
  • Series
    Gryphon
  • Published
    2006
  • Size / Dimension
    Square - 120mm Lx120mm H
  • Feature
    Speed Sensor (Tach)
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    3 Wire Leads
  • Max Operating Temperature
    70°C
  • Min Operating Temperature
    -10°C
  • Power (Watts)
    16.8W
  • Voltage - Rated
    48VDC
  • Power Rating
    16.8W
  • Voltage - Rated DC
    48V
  • Current Rating (Amps)
    0.350A
  • Max Power Dissipation
    16.8W
  • Current Rating
    350mA
  • RPM
    3000 RPM
  • Bearing Type
    Ball
  • Fan Type
    Tubeaxial
  • Air Flow
    128.0 CFM (3.58m3/min)
  • Noise
    40.8 dB(A)
  • Voltage Range
    24V~55.2VDC
  • Static Pressure
    0.320 in H2O (79.7 Pa)
  • Height
    120mm
  • Width
    38.00mm