  • GCM31MR71H564KA55L
GCM31MR71H564KA55L
advertisement
Manufacturer No:
GCM31MR71H564KA55L
HK JDW NO:
535-GCM31MR71H564KA55L
Package:
Datasheet:
Description:
0.56μF Ceramic Capacitor 15% ppm/°C 2 Terminations
Quantity:
In Stock : 11701
Step5Bar-code shipping tag
GCM31MR71H564KA55L
    Select All
  • Lifecycle Status
    NRND (Last Updated: 1 month ago)
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
    WRAPAROUND
  • Mounting Feature
    CERAMIC
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Temperature Coefficient
    15% ppm/°C
  • Terminal Finish
    Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Additional Feature
    STANDARD: AEC-Q200
  • HTS Code
  • Capacitance
    0.56μF
  • Packing Method
    TR, EMBOSSED, 7 INCH
  • Reference Standard
    AEC-Q200
  • Operating Temperature (Max)
    125°C
  • Operating Temperature (Min)
    -55°C
  • Temperature Characteristics Code
    X7R
  • Multilayer
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    50V
  • Size Code
    1206
  • Positive Tolerance
    10%
  • Negative Tolerance
    10%
  • Height
    1.15mm
  • Length
    3.2mm
  • Width
    1.6mm