  • GCM31B5C2J222JX01L
GCM31B5C2J222JX01L
advertisement
Manufacturer No:
GCM31B5C2J222JX01L
HK JDW NO:
535-GCM31B5C2J222JX01L
Package:
1206 (3216 Metric)
Purchasing and Inquiry
GCM31B5C2J222JX01L Overview
The size/dimension of the program on this device is 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm.Temperature coefficient of resistance refers to the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, with C0G NP0 being the highest temperature coefficient.
GCM31B5C2J222JX01L Features
a size/dimension of 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
with C0G NP0 being the highest temperature coefficient
GCM31B5C2J222JX01L Applications
There are a lot of Murata Electronics GCM31B5C2J222JX01L applications of ceramic capacitors.
  • Mobile devices
  • Servers, PCs, tablets
  • General electronic equipment
  • Power supply circuit
Step5Bar-code shipping tag
GCM31B5C2J222JX01L
  • Lifecycle Status
    IN PRODUCTION (Last Updated: 3 weeks ago)
  • Mounting Type
    Surface Mount, MLCC
  • Package / Case
    1206 (3216 Metric)
  • Material
    Ceramic
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    GCM
  • Size / Dimension
    0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
  • Tolerance
    ±5%
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Temperature Coefficient
    C0G NP0
  • Applications
    Automotive
  • Voltage - Rated
    630V
  • Capacitance
    2200pF
  • Height
    1.25mm
  • Thickness (Max)
    0.049 1.25mm