  • GCM188R91H102KA37D
GCM188R91H102KA37D
advertisement
Manufacturer No:
GCM188R91H102KA37D
HK JDW NO:
535-GCM188R91H102KA37D
Package:
0603 (1608 Metric)
Purchasing and Inquiry
GCM188R91H102KA37D Overview
A program's size/dimension is 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm for this device.Its coefficient is X8R and determines the change in resistance per degree of temperature for a substance.
GCM188R91H102KA37D Features
a size/dimension of 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
with X8R being the highest temperature coefficient
GCM188R91H102KA37D Applications
There are a lot of Murata Electronics GCM188R91H102KA37D applications of ceramic capacitors.
  • General electronic equipment
  • Servers, PCs, tablets
  • Power supply circuit
  • Mobile devices
Step5Bar-code shipping tag
GCM188R91H102KA37D
    Select All
  • Factory Lead Time
    15 Weeks
  • Lifecycle Status
    IN PRODUCTION (Last Updated: 2 weeks ago)
  • Package / Case
    0603 (1608 Metric)
    WRAPAROUND
  • Dielectric Material
    CERAMIC
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C
  • Size / Dimension
    0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    X8R
    Automotive
  • Voltage - Rated
    50V
  • Capacitance
    1000pF
  • Packing Method
    TR, PAPER, 7 INCH
  • Depth
    800μm
  • Temperature Characteristics Code
    X8R
  • Multilayer
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    50V
  • Thickness (Max)
    0.035 0.90mm