  • GCM1885C1H6R6DA16D
GCM1885C1H6R6DA16D
advertisement
Manufacturer No:
GCM1885C1H6R6DA16D
HK JDW NO:
535-GCM1885C1H6R6DA16D
Package:
0603 (1608 Metric)
Description:
GCM 6.6pF Ceramic Capacitor ±0.5pF C0G NP0 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)
Quantity:
In Stock : 6490
Step5Bar-code shipping tag
GCM1885C1H6R6DA16D
  • Lifecycle Status
    NRND (Last Updated: 3 weeks ago)
    WRAPAROUND
  • Weight
    6.293594mg
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Size / Dimension
    0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
  • Tolerance
    ±0.5pF
  • Part Status
    Not For New Designs
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • Capacitance
    6.6pF
  • Voltage - Rated DC
    50V
  • Packing Method
    TR, PAPER, 7 INCH
  • Case Code (Metric)
    1608
  • Case Code (Imperial)
    CERAMIC CAPACITOR
  • Dielectric
    Yes
  • Height
    800μm
  • Thickness (Max)
    0.035 0.90mm