  • GCM155R71H102KA37J
GCM155R71H102KA37J
advertisement
Manufacturer No:
GCM155R71H102KA37J
HK JDW NO:
535-GCM155R71H102KA37J
Purchasing and Inquiry
GCM155R71H102KA37J Overview
Consequently, the program has size/dimension 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm.As a general rule, temperature coefficient of resistance is simply the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, and its value is X7R.The voltage - Rated DC of 50V allows it to function.
GCM155R71H102KA37J Features
a size/dimension of 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 50V
GCM155R71H102KA37J Applications
There are a lot of Murata Electronics GCM155R71H102KA37J applications of ceramic capacitors.
  • General electronic equipment
  • Mobile devices
  • Power supply circuit
  • Servers, PCs, tablets
Step5Bar-code shipping tag
GCM155R71H102KA37J
    Select All
  • Ratings
    AEC-Q200
  • Lifecycle Status
    IN PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago)
    WRAPAROUND
  • Dielectric Material
    CERAMIC
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Size / Dimension
    0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
  • Tolerance
    ±10%
  • Temperature Coefficient
    X7R
    Automotive
  • HTS Code
  • Capacitance
    1000pF
  • Voltage - Rated DC
    50V
  • Packing Method
    TR, PAPER, 13 INCH
  • Depth
  • Temperature Characteristics Code
    X7R
  • Length
    1mm
  • Width
    0.5mm
  • Thickness (Max)
    0.022 0.55mm