  • GCM1555C1H9R0DA16D
GCM1555C1H9R0DA16D
advertisement
Manufacturer No:
GCM1555C1H9R0DA16D
HK JDW NO:
535-GCM1555C1H9R0DA16D
Purchasing and Inquiry
GCM1555C1H9R0DA16D Overview
Programs on this device are of 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm size/dimension.A substance's temperature coefficient of resistance is generally defined as how its electrical resistance changes with per degree change in temperature.This device can operate on voltage - Rated DC of 50V.
GCM1555C1H9R0DA16D Features
a size/dimension of 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
with C0G NP0 being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 50V
GCM1555C1H9R0DA16D Applications
There are a lot of Murata Electronics GCM1555C1H9R0DA16D applications of ceramic capacitors.
  • Servers, PCs, tablets
  • Mobile devices
  • Power supply circuit
  • General electronic equipment
Step5Bar-code shipping tag
GCM1555C1H9R0DA16D
  • Lifecycle Status
    IN PRODUCTION (Last Updated: 3 weeks ago)
    WRAPAROUND
  • Weight
    6.010099mg
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Size / Dimension
    0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
  • Tolerance
    ±0.5pF
  • Temperature Coefficient
    C0G NP0
  • Capacitance
    9pF
  • Voltage - Rated DC
    50V
  • Packing Method
    TR, PAPER, 7 INCH
    CERAMIC CAPACITOR
  • Dielectric
    C0G
  • Temperature Characteristics Code
    C0G
  • Length
    1mm
  • Width
    0.5mm
  • Thickness (Max)
    0.022 0.55mm