  • GCJ55DR72E105KXJ1L
GCJ55DR72E105KXJ1L
advertisement
Manufacturer No:
GCJ55DR72E105KXJ1L
HK JDW NO:
535-GCJ55DR72E105KXJ1L
Package:
2220 (5750 Metric)
Description:
GCJ 1μF Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.224Lx0.197W 5.70mmx5.00mm -55°C~125°C 2 Terminations Soft Termination Surface Mount, MLCC 2220 (5750 Metric)
Quantity:
In Stock : 4143
Step5Bar-code shipping tag
GCJ55DR72E105KXJ1L
  • Lifecycle Status
    IN PRODUCTION (Last Updated: 4 weeks ago)
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Package / Case
    2220 (5750 Metric)
    CERAMIC
  • Weight
    289.987272mg
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Size / Dimension
    0.224Lx0.197W 5.70mmx5.00mm
  • Tolerance
    ±10%
  • Part Status
    Active
  • Capacitance
    1μF
  • Voltage - Rated DC
    250V
  • Packing Method
    TR, EMBOSSED, 7 INCH
  • Case Code (Metric)
    5750
  • Case Code (Imperial)
    2220
  • Height
    1.25mm
  • Length
    5.7mm
  • Thickness (Max)
    0.091 2.30mm
  • Thickness
    2.3114mm