  • GC343DD72W154KX01L
GC343DD72W154KX01L
advertisement
Manufacturer No:
GC343DD72W154KX01L
Manufacturer:
Murata Electronics
HK JDW NO:
535-GC343DD72W154KX01L
Package:
1812 (4532 Metric)
Description:
GC3 0.15μF 450V Ceramic Capacitor ±10% X7T 0.177Lx0.126W 4.50mmx3.20mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 1812 (4532 Metric)
Quantity:
In Stock : 15169
Step5Bar-code shipping tag
GC343DD72W154KX01L
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Lifecycle Status
    IN PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago)
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount, MLCC
  • Package / Case
    1812 (4532 Metric)
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Dielectric Material
    CERAMIC
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    GC3
  • Size / Dimension
    0.177Lx0.126W 4.50mmx3.20mm
  • Tolerance
    ±10%
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    X7T
  • Applications
    Automotive
  • Voltage - Rated
    450V
  • Capacitance
    0.15μF
  • Packing Method
    TR, EMBOSSED, 7 INCH
  • Case Code (Metric)
    4532
  • Case Code (Imperial)
    1812
  • Capacitor Type
    CERAMIC CAPACITOR
  • Temperature Characteristics Code
    X7T
  • Multilayer
    Yes
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    450V
  • Thickness (Max)
    0.079 2.00mm
  • Thickness
    2.0066mm