  • G8J-1C7T-MF-R-DC12
G8J-1C7T-MF-R-DC12
advertisement
Manufacturer No:
G8J-1C7T-MF-R-DC12
HK JDW NO:
578-G8J-1C7T-MF-R-DC12
Package:
Description:
RELAY AUTOMOTIVE SPDT 40A 12V
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
G8J-1C7T-MF-R-DC12
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Socketable
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    1998
  • Series
    G8J
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Termination Style
    Plug In
  • Contact Form
    SPDT (1 Form C)
  • Coil Resistance
    78Ohms
  • Operate Time
    5ms
  • Coil Voltage
    12VDC
  • Coil Type
    Non Latching
  • Switching Voltage
    16VDC -Max
  • Release Time
    4ms
  • Must Operate Voltage
    8VDC
  • Contact Rating (Current)
    40A
  • Must Release Voltage
    1VDC